28. Pielgrzymka Braci Zakonnych

b_130_100_16777215_00_images_2_p183t6h3re1avne1j1ih2u20jmb4.JPGBracia z różnych zgromadzeń i zakonów z całej Polski zgromadzili się w dniach 3-4 marca na Jasnej Górze, by uczestniczyć w swojej dorocznej 28. pielgrzymce. Do sanktuarium przybyło ok. 300 zakonników – m.in.: franciszkanie konwentualni, cystersi, bonifratrzy, benedyktyni, kapucyni, bracia szkolni, chrystusowcy, salezjanie, werbiści - a także gospodarze paulini. W tym roku pielgrzymka odbyła się pod hasłem: „Bądźmy świadkami pracy i miłości”.

 Br. Hieronim Majka ze Zgromadzenia Ducha Świętego pod opieką Niepokalanego Serca Maryi z Bydgoszczy na co dzień m.in. pracuje w redakcji „Posłańca Ducha Świętego”, a także posługuje chorym. „Pielgrzymka to okazja umocnienia i odnowienia swoich ślubów, swoich zobowiązań wobec Pana Boga i Kościoła. Jest to też okazja wzajemnego zbliżenia przedstawicieli niemalże wszystkich wspólnot brackich, to daje szanse identyfikacji z powołaniem brackim w tej różnorodności” – mówi br. Hieronim.

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1     

„Przede wszystkim przyjechałem tutaj na rekolekcje dla braci zakonnych, to jest dla mnie podsumowanie życia zakonnego, zastanowienie się nad swoim powołaniem - wyjaśnia br. Julian Koczwara, cysters z Wąchocka – Spełniam różne obowiązki, przede wszystkim jestem w zakrystii, następnie opiekuję się grupą modlitewną osób niepełnosprawnych. Oprócz tego założyłem wiele grup charytatywnych m.in. Koło Charytatywne Pomocy Osobom Chorym, Apostolat Strażaków, Gminne Stowarzyszenie Niepełnosprawnych. Powstanie także u nas Powiatowe Centrum Apostolatu Nauczycieli”.

Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abpa Henryka Muszyńskiego. Zebranych powitał o. Arnold Chrapkowski, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

„Stajemy tutaj, jako osoby konsekrowane, jako zakonnicy, i pragniemy Bogu najpierw podziękować za ten wielki dar naszego powołania, ale także za dar naszej miłości do Chrystusa, Maryi i Kościoła – mówił w homilii abp Henryk Muszyński – Ktoś w nas ten dar zaszczepił. I gdyby nie nasza głęboka wiara nie byłoby nas w tym miejscu, zapewne także gdyby nie nasza głęboka wiara wybór naszej drogi życiowej wyglądałby zupełnie inaczej, bo wybrać posługę brata w Kościele tzn. mieć głęboką wiarę, więcej tzn. także kochać drugiego człowieka, Jezusa, Maryję i Kościół. Bo tylko taka posługa jest godna człowieka i tylko taka posługa może być w pełni źródłem radości i błogosławieństwa w życiu każdego z nas”.

„Zwracam się do was, do tych, którzy wybrali drogę specjalnego naśladowania Chrystusa, do braci zakonnych, aby oddać się Jemu sercem całkowitym i niepodzielnym. To przecież wy, tak samo jak przed wiekami apostołowie zostawiliście wszystko, całe swoje poprzednie życie z jego radosnym błogosławieństwem i nadziejami, pozostawiliście wasze plany życiowe na przyszłość, pozostawiliście, by przebywać z Nim i tak jak On oddać się na służbę Bogu i braciom” – podkreślał kaznodzieja.

„W różnorodności i wielości naszych zakonnych charyzmatów, złączeni łaską powołania do Bożej służby na drodze rad ewangelicznych wzorem apostołów trwamy na modlitwie wraz z Maryją, i przy Maryi w jasnogórskim wieczerniku. Wypraszamy dary Ducha Świętego, abyśmy nimi umocnieni odpowiedzialnie i umiejętnie pełnili nasze zakonne powołanie. W imieniu Zarządu Generalnego, jak i całego paulińskiego zakonu, witam i pozdrawiam wszystkich uczestników 28. Pielgrzymki Braci Zakonnych” - powiedział o. Arnold Chrapkowski.

W dalszym programie pielgrzymki zaplanowano: Koronkę do Miłosierdzia Bożego, Drogę Krzyżową, Nieszpory i Różaniec.

Apel Jasnogórski poprowadził metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. „Przybyli do Ciebie bracia Maryjo na Jasną Górę, jak co roku w miesiącu św. Józefa, On im świeci swoim przykładem, podobnie jak świecisz im Ty, Maryjo prawdziwie uboga, posłuszna, czysta dziewiczą czystością, zakochana w Bogu, rozmiłowana w służbie ludziom – mówił arcybiskup – Idą bracia drogą wielkiej miłości braterskiej, żyją w domach zakonnych nie wypełniając funkcji ściśle kapłańskich, ale oddają się służbie człowiekowi. Jakże są bardzo potrzebni, ileż dobrego robią nie tylko w środowisku swojego zakonu, ale w ogóle w świecie”.

W czwartek, 4 marca, na zakończenie pielgrzymki została odprawiona Msza św. z odnowieniem profesji zakonnej. Eucharystii przewodniczył o. Eugeniusz Augustyn, opat cystersów w Wąchocku.

„Być świadkami pracy i miłości. Mamy wykonywać swoje obowiązki mniejsze czy większe, by stać się świadkami dla innych, dla świata. Praca wykonywana z miłością, ta najprostsza, i ta najpoważniejsza, przynosi właściwe owoce, bowiem oddaje ona chwałę Bogu i służy ku pożytkowi ludziom” – mówił w homilii o. Eugeniusz Augustyn.

Nad organizacją pielgrzymki czuwał br. Zbigniew Wołczyk, przełożony generalny Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego.

o. Stanisław Tomoń OSPPE
Biuro Prasowe Jasnej Góry